Co każdy początkujący powinien wiedzieć o papierosach?

Badanie Lung Health Study wykazało, że używanie gumy nikotynowej przez 5 lat nie doprowadziło do chorób układu krążenia lub innych poważnych działań niepożądanych. Kompleksowa analiza 35 badań klinicznych nie doprowadziła również do znalezienia dowodów na problemy układu krążenia lub innych zagrażających życiu działań niepożądanych spowodowanych zażyciem nikotyny. Nawet u pacjentów z poważnymi chorobami serca, używanie nikotyny w postaci NRTs nie zwiększa ryzyka pogłębienia się zmian sercowo-naczyniowych. Przewiduje się, że każdy produkt dostarczający nikotynę bez udziału spalania, w takiej formie jak np. e-papierosy, nie przynoszą znacznie mniejsze ryzyko w porównaniu z tradycyjnymi papierosami i innymi produktami zawierającymi nikotynę palną.

Co zmienią e-papierosy?

palenie elektroniczneSkutki używania nikotyny w długim czasie są badane przez wiele laboratoriów i instytutów. Co wskazuje, że potencjał systemów dostarczania nikotyny jako długoterminowych alternatyw dla tytoniu należy zbadać w celu wyeliminowania w przyszłości tytoniu. Jest to więc realistyczny cel postawiony przez wielu badaczy na całym świecie. Jednak obecne przepisy ograniczają możliwości korzystania długoterminowego z farmaceutycznych lub rekreacyjnych produktów nikotynowych, takich jak np. elektroniczny papieros. Innymi słowy szkodliwe działanie nikotyny jest nadmiernie podkreślane, chociaż dowody wskazują, że palenie papierosów może mieć też pozytywne działanie dla naszego organizmu. Może bowiem chronić przed chorobą Parkinsona (Nielsen, 2013), depresją (McClernon, 2006), otępieniem (Sahakian, 1989) i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (Guslandi, 1999).

Szkodliwość elektronicznego palenia

Może więc e-palenie nie jest tylko szkodliwe dla naszego organizmu. Oczywiście potencjał uzależniający jest ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji o zatwierdzeniu podawania nikotyny. Jednak należy uznać, że sama nikotyna nie jest tak bardzo szkodliwa, jeśli wyeliminujemy wszystkie substancje powodujące choroby związane z paleniem tytoniu. W rzeczywistości palacze są już uzależnieni od nikotyny. Dlatego stosowanie „czystej” postaci dostarczania nikotyny nie stanowi żadnego dodatkowego ryzyka uzależnienia.
Badania wykazały, że e-papierosy wykorzystywane są jako długoterminowe substytuty (Dawkins i inni. 2013). Chociaż konsumenci starają się zmniejszyć zużycie nikotyny stosując e-papierosy, wiele z nich jest w stanie później całkowicie zatrzymać jej spożycie, co wskazuje na istotną rolę skuteczności nikotyny zawartej w elektronicznym papierosie, jako substytucie palenia (Farsalinos i in. 2013).

Comments are closed.