Zaprzestanie palenia – jak to zrobić?

Nałóg nikotynowy jest bardzo podstępnym, niezwykle łatwo wciąga, dając poczucie kontroli na początku. Jest on rozpatrywany, jako uzależnienie psychiczne, jednakże nie można zapominać o wpływie psychosomatycznym na ośrodkowy układ nerwowy. Główną substancją uzależniającą jest nikotyna, która posiadając określone receptory na błonach komórkowych neuronów w określonych ośrodkach OUN działa silnie agonistycznie na nie i wywołuje pobudzenie komórek nerwowych.

Działanie organizmu

dym z papierosaNajczęściej pod wpływem nikotyny wydzielane są różnego typu substancje, jak choćby serotonina, która jest neuroprzekaźnikiem stymulującym, a jego podstawową rolą jest oddziaływanie jako „hormon szczęścia” To właśnie nagradzające działanie nikotyny sprawia, że rzucanie papierosów jest procesem bardzo trudnym i często źle odbieranym przez zrywającymi z nałogiem. Dzięki rozwojowi chemii możliwe było wprowadzanie na rynek nikotynowej terapii zastępczej, która dała nadzieję milionom palaczy na całym świecie. Najbardziej komfortową metodą terapeutyczną są plastry nikotynowe. Aplikacja raz na dzień, lub nawet rzadziej zdejmuje z nas konieczność pamiętania o zażywaniu tabletek, a także znosi negatywne skutki gastryczne, wykazywane przez gumy nikotynowe, takie jak pieczenie w ustach, czy bóle żołądka. Rzucanie palenia jest także możliwe za pośrednictwem psychoterapii.

Opinie specjalistów

Część specjalistów uważa, iż głód nikotynowy w rzeczywistości jest bardzo słaby, ze względu na to, że nikotyna bardzo szybko rozkłada się w organizmie i nie wpływa przez dłuższy czas na neurony- ten brak wydłużonej stymulacji synaptycznej, powoduje jednak chęć sięgania po kolejnego papierosa, często w bardzo krótkim czasie. Jeśli naprawdę nie chcemy zerwać z nałogiem, to można spróbować jak najbardziej innych metod absorpcji nikotyny, chyba podstawową jest e-papieros, który oprócz faktu, iż umożliwia dostarczenie nikotyny, gwarantuje palaczowi także pozostałe wrażenia, a więc zaciąganie się dymem. Wpływ na zdrowie ogranicza się właściwie do działania nikotyny, gdyż liquidy nie zawierają związków karcinogennych. Dodatkowo według wyliczeń, ta metoda „palenia” jest o 50% tańsza w stosunku do ceny wyrobów tytoniowych. Palenie jest tak naprawdę okropnym nałogiem, jego skutki dla człowieka są bardzo tragiczne, począwszy od chorób naczyniowych i oddechowych, a kończąc na znacznej liczbie nowotworów, których determinacja przez palenie tytoniu została potwierdzona naukowo. Rzuć palenie i nie korzystaj z półśrodków, zyska na tym nie tylko portfel, ale przede wszystkim Twoje zdrowie!

Comments are closed.