Kontrowersyjne e-papierosy

Papieros elektroniczny ,to urządzenie mające na celu pomóc nałogowym palaczom odzwyczaić się od palenia i ostatecznie wyjść z nałogu. Jednak jest to produkt stosunkowo nowy i podzielił społeczeństwo na posiadaczy i bezwzględnych wielbicieli oraz na nieprzejednanych przeciwników uznających e-papieros za urządzenie szkodliwe i konieczne do ograniczenia.

Walka z nałogiem…

Główną rolą urządzenia elektroniczny papieros jest inhalowanie nikotyny do organizmu użytkującego bez szkodliwego oddziaływania na jego organizm. Papieros elektroniczny podczas stosowania podgrzewa zawarty w liquidzie płyn, który zmienia się w parę wodną zawierającą nikotynę. Jest ona inhalowana do organizmu, zaś reszta bezzapachowej i bezbarwnej pary rozpływa się w powietrzu. Dzięki temu organizm wciąż przyjmuje wymaganą ilość dawki w bezpieczniejszy sposób. Korzystający z urządzenia e-papieros może dowolnie zwiększać bądź zmniejszać ilość nikotyny w liquidzie, aż ostatecznie używać już tylko „zerówki”, czyli liquidu bez zawartości nikotyny. Według najnowszych badań aż 60% użytkowników urządzenia elektroniczny papieros rozstało się ostatecznie ze swoim nałogiem.

…czy ukryta śmierć?

Przeciwnicy e-palenia starają się zebrać mocne dowody mające na celu zabronić bądź poważnie ograniczyć korzystanie z urządzenia e-papieros. Najważniejszym powodem jest to, że jako całkowicie nowy na rynku produkt ,e-papieros nie przeszedł dokładnych badań dotyczących jego oddziaływania na organizm. Chwilowo jednak wykonanie badań jest niemożliwe, potrzeba jeszcze kilku lat, by ostatecznie dowieść jego prawdziwej natury. Przeciwnikom nie podoba się również to z jaką łatwością można nabyć e-zestaw. Wystarczy zamówić w Internecie lub pójść do najbliższego centrum handlowego. Nie istnieją żadne regulacje dotyczące ograniczeń wiekowych. To sprawa bulwersująca, ponieważ nieletni również zaczęli sięgać po to ciekawe urządzenie. Jednak na decyzje rządu trzeba jeszcze trochę poczekać.

Chwila przerwy

Elektroniczny papieros podzielił społeczeństwo. Chwilowo jednak konflikt nie może zostać rozwiązany. Nie istnieją żadne mocne dowody pozwalające na wprowadzenie ograniczeń korzystania lub całkowite wycofanie produktu. Niektóre kraje nie czekają na rezultaty badań, Australia, Austria, Brazylia, Finlandia wprowadziły zakaz sprzedaży liquidów- są dostępne jedynie na receptę. W Hongkongu wprowadzono całkowity zakaz korzystania i posiadania urządzenia e-papieros, zaś w Danii i Holandii e-papieros nie może być reklamowany. Polska na razie postępuje jak Wielka Brytania i USA, bez niezbitych dowodów postanawia nie podejmować decyzji. Zobaczymy jak długo to potrwa.

Comments are closed.