Czy e-papierosy uzależniają?

Korzystając z elektronicznych papierosów spożywa się nikotynę pozbawioną trujących substancji smolistych. Jest ona jednak w dalszym stopniu silnie uzależniająca. Warto pamiętać o możliwych konsekwencjach i zagrożeniach wynikających z e-palenia. Niestety nie ma idealnego i zdrowego sposobu na dostarczenie tej substancji do organizmu.

Podchwytliwa reklama

Wiele osób jest przekonanych, że e-palenie jest w stu procentach bezpieczne dla zdrowia i otoczenia. Niestety nie jest to prawda. Producenci sprzętu używają tego argumentu i porównują e-papierosy do ich tradycyjnych odpowiedników. Rzeczywiście, podczas e-palenia nie wdycha się substancji smolistych, ale nikotyna sama w sobie nie jest naturalna dla organizmu. Sposób jej przyjmowania nic nie zmienia. Trzeba pamiętać, że e-papieros to urządzenie przeznaczone dla dorosłych. Korzystać z niego powinny wyłącznie osoby mające doświadczenie ze zwyczajnym paleniem. Wykorzystywanie urządzenia jako zabawki może skończyć się pogłębieniem nałogu nikotynowego.

Lekceważenie zagrożeń

Popularność papierosów elektronicznych stale rośnie. Dostęp do nich jest bardzo łatwy – urządzenie znajdziemy praktycznie w każdym centrum handlowym. Najbardziej rozwinięta jest jednak internetowa sprzedaż tego wynalazku. W sieci działa również mnóstwo for dyskusyjnych oraz serwisów opisujących działanie e-papierosów. Można tam znaleźć porady oraz szczegółowe informacje na temat ich działania i budowy. Palenie elektroniczne będzie powoli wypierać tradycyjne papierosy. Ze względu na niskie koszty eksploatacji oraz prostą obsługę, e-papieros sprzedaje się coraz lepiej. Wiele osób wybiera go także ze względów prawnych. Urządzenia nie są traktowane jak zwyczajne papierosy i możliwe jest ich używanie w miejscach publicznych lub lokalach rozrywkowych.

Spirala uzależnienia

Niestety papieros elektroniczny w dużym stopniu przyczynia się do rozwoju uzależnień. Dostęp do niego powinien być ograniczony lub kontrolowany. To doskonały wynalazek dla osób, które chcą się uwolnić od nałogowego palenia. Umożliwia on kontrolowanie dawek nikotyny i ograniczenie spożywania substancji smolistych. Dla osób niepalących oraz młodzieży może być jednak dużym zagrożeniem. E-papieros uzależnia w takim samym stopniu jak zwyczajne palenie. Warto o tym pamiętać i świadomie korzystać z tego urządzenia. W przyszłości powinna być prowadzona polityka informacyjna, pokazująca, że e-palenie nie jest żadnym rozwiązaniem problemu uzależnień. Jedynym wyjściem z nałogu może być całkowite porzucenie nikotyny i swoich dawnych przyzwyczajeń.

Comments are closed.